آیت‌الله نوری همدانی

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به جایگاه و اهمیت طلاب در اسلام گفت: باید هرکدام از ما یک فقیه باشیم، دنیای امروز احتیاج بسیار شدید به فقیه دارد آن هم فقیهی که اسلام را درست شناخته و فهمیده باشد تا مردم را به اسلام دعوت کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله سید مختار میرعظیمی، آیت الله نوری همدانی در نخستین اجلاسیه اساتید حوزوی استان همدان مقیم قم که در دفتر معظم‌له برگزار شد، اظهار داشت: اسلام فقها را به دو دسته تقسیم کرده که دسته اول فقها کسانی هستند که قضاوت برای آنان است و دسته دوم فقهایی هستند که برای مدیریت جامعه، سیاست و ولایت فقیه هستند.

وی افزود: در حوادث و پدیده‌های جهان همیشه نظرتان باشد کسی که فقیه و رهبر است جامعه را به‌حرکت در می‌آورد و به حرکت‌ها جهت می‌دهد.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به جایگاه و اهمیت طلاب در اسلام تصریح کرد: باید هر کدام از ما یک فقیه باشیم، دنیای امروز احتیاج بسیار شدید به فقیه دارد آن هم فقیهی که اسلام را درست شناخته و فهمیده باشد تا مردم را به اسلام دعوت کند.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه ادامه داد: علم فقه علمی نیست که هر شخصی در آن وارد باشد بلکه فقه خود حماسه‌آفرین است و کسی که فقیه است در برابر حوادث ساکت نمی‌نشیند.

آیت الله نوری همدانی عنوان کرد: معارف کلامی، اعتقادی، معارف عبادی، معارف اخلاقی، معارف اقتصادی، فقه مدنی، معارف فرهنگی، معارف سیاسی، معارف حکومتی، معارف قضایی و معارف جهادی از جمله معارف فقهی مهم ما هستند.

وی گفت: برای طلاب و علما در اسلام ثواب و فضیلت ذکر شده است زیرا میان اقشار مختلف جامعه هیچ قشری مثل علما در ساختن انسان‌ها موفق نیستند و این راه انبیاء و ائمه(ع) است که علما باید همین راه را در ساختن جامعه در نظر بگیرند.

مرجع تقلید شیعیان افزود: سه منصب مهم قضاوت، رهبری و ولایت فقیه برای فقیه است، باید بکوشیم که به قله فقاهت برسیم، خداوند وقتی که خیر و صلاح برای کسی در نظر می‌گیرد به او توفیق فقاهت می‌دهد.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه با اشاره به حدیثی از امام جواد(ع) بیان کرد: چیزی بالاتر از فقاهت نداریم، طلاب باید در این راه گام بردارند و هر کدام از آن‌ها باید یک فقیه باشند.

آیت الله نوری همدانی خاطرنشان کرد: امام صادق(ع) فرمودند باید در هر نقطه مسکونی فقیه عالم، طبیب بصیر و یک مدیر برای اداره آن‌جا حضور داشته باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

انتهای پیام/