آیت الله العظمی جوادی آملی

آیت الله جوادی آملی بیان داشتند: خداوند همه کفّار و منافقین را در عالم، تأمین می‏ کند، پس آیا صحیح است انسان تلاش و کوشش خود را بر این صرف کند که از خدا طبیعت و دنیا بطلبد؟

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله سید مختار میرعظیمی، آیت الله العظمی «عبدالله جوادی آملی» در کتاب ارشمند حکمت عبادات، ماه مبارک رمضان را بهترین فرصت برای دعا به درگاه الهی دانستند و اظهار داشتند: حضرت فرمود: سلام ما بر تو ای ماهی که آرزوها در این ماه نزدیک شد و ما فهمیدیم که از خداوند چه بخواهیم!

آیت الله العظمی جوادی آملی در کتاب ارزشمند حکمت عبادات، ماه مبارک رمضان را بهترین فرصت برای دعا به درگاه الهی دانستند و اظهار داشتند: حضرت سجاد علیه السلام فرمود «السّلام علیک من شهْرٍ قرُبتْ فیه الآمال ونشرتْ فیه الأعمال»؛ سلام ما بر تو ای ماهی که آرزوها در این ماه نزدیک شد و ما فهمیدیم که از خداوند چه بخواهیم!

ایشان ادامه دادند: در دعای سحر ماه مبارک رمضان نیز از امام سجاد (سلام‏ الله‌علیه) رسیده است، که: خدایا آنها که تو را نمی ‏شناسند و عبادت نمی‏ کنند، روزی می‏ دهی، مار و عقربها روزی‏ خور خدا هستند، پس حیف است که انسان تمام حاجتها را در محور مادّه و مادّیات خلاصه کند.

خداوند همه کفّار و منافقین را در عالم، تأمین می‏ کند، پس آیا صحیح است انسان تلاش و کوشش خود را بر این صرف کند که از خدا طبیعت و دنیا بطلبد؟ از این روست که امام می‏ فرماید: سلام بر ماهی که فهمیدیم در آن از خدا چه بخواهیم! یعنی چیزی بخواهیم که برای ما بماند.

آیت الله العظمی جوادی آملی ابراز داشتند: آب زلال وقتی از چشمه می‏ جوشد، راه خود را باز می‏ کند و راه کسی را هم نمی ‏بندد و همهٴ درختان و گیاهان تشنهٴ سر راه را هم سیراب می ‏کند. این خاصیت آب زلال است که به دنبال تشنه می ‏رود. امّا اگر این آب، دارای املاح و رسوبی باشد، همین که می ‏جوشد، راه خود را می‏ بندد. بعد از چند سال در آن مزرع، تلّی از سنگ پیدا شده و همهٴ آن سرزمین های سبز، خشک می‏ شود و چیزی در آن نمی‏ روید. افکار و اندیشه‏ ها هم چنین است. اگر زلال باشد از جان می‏ جوشد، با زبان و قلم منتشر می‏ شود، به گوش و چشم می‏ رسد و از آنجا در دلهای دیگران جاری می‏ گردد. لذا امام سجّاد (علیه‏ السلام) فرمود: دلها در این ماه نرم و رقیق و گناهان در این ماه کم است.

منبع: خبرگزاری ابنا

انتهای پیام/