آیت الله سبحانی گفتند: امت اسلامی نباید مایوس شود و دهن بین باشد بلکه باید خودمان بنشینیم و مشکل را حل کنیم نه اینکه بگذاریم دیگران علیه ما سخن بگویند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله سید مختار میرعظیمی، آیت الله العظمی سبحانی در جلسه تفسیر قرآن کریم در مدرسه حجتیه که به سوره توبه اختصاص دارد به تفسیر آیه ۴۸ پرداختند و ابراز داشتند: اصولا بیشترین بحث سوره مبارکه توبه متمرکز بر منافقین است، این آیه می فرماید:« در حقیقت پیش از این [نیز] در صدد فتنه‏جویى برآمدند و کارها را بر تو وارونه ساختند تا حق آمد و امر خدا آشکار شد در حالى که آنان ناخشنود بودند».

ایشان به عنوان نمونه به داستان جنگ حنین اشاره کردند و افزودند: مسلمانان در بدو نظر شکست خوردند گرچه بعدا پیروز شدند، همان موقع که شکستشان ظاهر شد، منافقان لشکر اسلام شریعت پیامبر را سحر می دانستند و فریاد زدند «بطل السحر»، دیگری گفت: «الهزیمه الی البحر» یعنی مسلمانان باید تا دریا فرار کنند. اینها همیشه خنجر از پشت به اسلام می زدند.

آیت الله سبحانی در ادامه تفسیر این آیه گفتند: در لغت عرب، کلمه «قلّبوا» در مورد لباس به کار برده می شود اما جمله «قَلَّبُوا لَکَ الْأُمُورَ» در این آیه کنایه از حیله منافقان دارد.

ایشان سپس در تفسیر آیه ۴۹ سوره توبه بیان داشتند: از این آیه استفاده می کنیم منافقان شگردهای مختلفی دارند؛ شگرد اول و دوم آنها را دیروز بیان کردیم، این آیه در مقام بیان شگرد سوم منافقان است و آن اینکه می گویند ما را به جهاد نبرید چون سبب می شود ما در فتنه وارد شویم.

معظم له با بیان اینکه مفسران دو نوع نظر دارند که ما نظر دوم را می پسندیم، گفتند: نظر اول این است که منافقان می گویند: یا رسول الله! ما چشم چران هستیم، اگر ما را به شام ببرید دختران آنها در نظر ما زیبا جلوه می کند و ما به حرام می افتیم.

ایشان ادامه دادند: نظر دیگر این است که می گویند به من اجازه ماندن بدهید، اگر اجازه ماندن ندهید من گناه می کنم. به نظر این نظر بهتر است چون در ذیل آیه داریم که اینها همیشه در گناه و معصیت هستند.

آیت الله سبحانی تحریم های ترامپ علیه ایران را منافقانه دانستند و بیان کردند: اینها می گویند با مسلمانان معامله نکنیم تا از گرسنگی بمیرند یا گاهی می گویند به مدینه برویم و مسلمانان را از شهر بیرون ببریم و این برنامه ۱۴۰۰ سال قبل منافقان است.

ایشان گفتند: این آقا در استخر و خانه آرام نشسته است اما اطلاع ندارد که همین الان در دوزخ نشسته است.

مرجع تقلید شیعیان به داستانی اشاره کردند و افزودند: در زمان عثمان، مردی به قبرستان رفت و استخوان میّت کافری را آورد و به عثمان گفت: شما مسلمان ها می گوئید کافران در آتش هستند اما این استخوان که من می بینم سرد است و آتشی ندارد. از امیرالمومنین(ع) استمداد کردند. ایشان فرمود برای من سنگ چخماق و آهنی بیاورید. گفت به آن فرد که دست بزن ببین سرد است؟ گفت: بله. بعد سنگ چخماق را به هم زد و آتش روشن ساخت و آهن را روی آن گرفت. سپس گفت: این آهن پر از آتش است اما تو نمی بینی. عینا در مورد استخوان هم همین است. چون حس برزخی نداری درک نمی کنی.

ایشان با بیان اینکه برخی از این آیه، تجسم اعمال را استفاده می کنند، خاطرنشان کردند: تجسم اعمال امر مسلمی است اما همه معاد تجسّم اعمال نیست، بخشی از معاد، تجسم اعمال است، همین نماز و روزه ما در قیامت مجسم می شود اما همه اعمال ما تجسم بردار نیست.

آیت الله سبحانی در ادامه به تفسیر آیه ۵۰ پرداختند و افزودند: یکی از نشانه های منافقان این است که اگر مسلمانان در جنگ پیروز شوند، خیلی ناراحت می شوند و اگر هم مسلمانان در جنگ شکست بخرند خیلی خوشحال می شوند، الان هم رسانه های خارجی هم هنگامی که ایران قوت گرفته بود و سیل را مهار کرده بود، عزا گرفتند اما هنگامی که سیل خانه ها را ویران کرده بود و در خطر بود، مساله را تحلیل کرده و در مردم ایجاد رعب می کردند.

ایشان با بیان اینکه قرآن تنها برای عصر پیامبر نیامده است بلکه برای همه سال ها نورافکن است، گفتند: باید از آیات قرآن، نصیحت بگیریم. ما باید نفاق و علائم آن را بشناسیم، اگر ایران قدرتمند شد همه این رسانه ها عزا گرفته و می خواهند به گونه ای تفسیر کنند اما اگر گوشه ای زلزله بیاید، این رسانه ها خوشحال می شوند.

این مرجع تقلید تاکید کردند: امت اسلامی نباید مایوس شود، دهن بین نباشیم که آنها هرچه می گویند صحیح است، باید خودمان بنشینیم و تجزیه و تحلیل کنیم البته این به آن معنا نیست که در نظام ما اشکالی نیست، در نظام ما مشکل است اما باید خودمان مشکل را حل کنیم نه اینکه بگذاریم دیگران علیه ما سخن بگویند.

ایشان ابراز داشتند: قرآن مجید کتاب عمیق و دریایی ناپیداکرانه است که بشر به آسانی به ساحل آن نمی رسد؛ ما معتقد به قضا و قدر الهی هستیم یا برای ما شهادت را نوشته یا حیات را نوشته است، اختیار ما به دست اوست.

آیت الله سبحانی گفتند: در پاسخ دوم اینگونه می گوید که او مصلحت ما را بهتر می داند، جان ما در اختیار اوست و ما در برابر قضا و قدر خم به ابرو نمی آوریم چون شهادت برای ما حیات اخروی است و بقاء هم حیات دنیوی است.

منبع: خبرگزاری ابنا

انتهای پیام/