حضرت آیت الله مکارم شیرازی

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: در دهه چهارم از پیروزی انقلاب و در حساس ترین شرایط انقلاب هستیم. اگر آحاد مردم باهم نباشند و در مقابل تحریمها درست عمل نکنند و مردم در سختیها مقاومت نکند، کار به جایی سخت تری می رسد.پ

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله سید مختار میرعظیمی، حضرت آیت الله مکارم شیرازی پیش از ظهر امروز در مراسم سالروز شهادت حضرت زهرا(س) که با حضور آیت الله العظمی سبحانی از مراجع تقلید و اقشار مختلف مردم در مدرسه امیرالمؤمنین(ع) در قم برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت دخت نبی مکرم اسلام(ص) زهرای مرضیه(س) گفتند: در آستانه روز ۲۲ بهمن ماه و روز استکبار ستیزی قرار داریم. آمریکا می گوید ما آخرین تحریمها را کردیم. ببینم مردم در مقابل انقلاب می ایستند یا نه. اگر تحریم جواب داد، تحریمها  را بیشتر می کنیم، بنابراین باید در روز ۲۲ بهمن با شکوه تر از همه و با وجود همه سختیها و تحریها  بیایم تا به دشمن بگویم ما لحظه ای از انقلاب و نظام و آرمانهای امام راحل جدانمی شویم.

این مرجع تقلید ادامه دادند: نمی توانیم درمقابل دشمن تسلیم شویم و نمی توانیم مشکلات  را تحمل نکنیم. نمی گویم نمی شود مشکلات را حل کرد، یکی از مشکلات بانک ها هستند. جریمه پشت جریمه و سود ها باعث بیچارگی مردم شده است.

ایشان افزودند: گفتیم حداکثر ۴ درصد به عنوان کار مزد  و هزینه کارکنان و برای همه سود بگیرند. اینها گفتند ۴درصد در هر سالی. چه کار عجیب می کنند و مردم را به خاک و سیاه کشاندند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشتند: بیایم بگویم ما نسبت به مشکلات کشور و گرانی اعتراض داریم و داد و فریاد هم می زنیم، ولی این دلیل نمی شود از انقلاب مان لحظه ای جدا شویم.

معظم در ادامه افزودند: معمولا برای شهادت حضرت زهرا(س) ۶ روز و در دو زمان مراسم گرفته می شود، چون دلیل این هم مانند قبرش مخفی است  و دلیل دیگر این است که اهل فضل در مورد عظمت ایشان بیشتر صحبت کنند و مردم از فضائل ایشان بهتر بدانند ومطلع شوند.

این مرجع تقلید افزودند: زهرای مرضیه فضایل زیادی دارند و روایات فراوانی است که درکتاب اهل سنت از فضائل ایشان آمده و حتی در کتابهای کسانی که به ایشان علاقه نداشتند باز فضائل ایشان نقل شده است.

 ایشان افزودند: از عایشه نقل شده است که وقتی زهرای مرضیه بی تابی می کردند پیامبر(ص) فرمودند، آیا راضی نیستی که از بهترین زنان اهل بهشت و زنان دنیا باشید. در روایت دیگر از مهمترین کتابهای اهل سنت آمده که پیامبر(ص) فرمودند« آیا راضی نسیتی که در خدا در برابر مشکلات تو را بانوی بانوان عالمین و بانوی بانوان مؤمنان و امت قرار دهد».

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: مرحوم مجلسی از پیامبر(ص) نقل کردند که ایشان فرمودند« زهرا سه روز غذا نخورده است و حتی زهرا مرضیه فرمودند، من و فرزندانم هم سه روز غذای نخوردیم، این ها نشان می دهد اسلام به سادگی به اینجا نرسیده است و پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) با سختیهای زیادی دین را حفظ کردند و به اینجا رساندند.

معظم له ادامه دادند: بعد غذای آسمانی آمد و از این غذا افرادی که گرسنه بودند سیراب شدند و به وسیله این مسئله ۴ هزار نفر مسلمان شدند.

ایشان افزودند: نمی گویم مردم در محدودیت باشند و در رفاه نباشد، ولی در برابر این گرانی و تحریمها که از سوی دشمنان ایجاد شده، باید صبر و تحمل کرد و این صبر از رموز موفقیت است.

 معظم له بیان داشتند: ای مردم فرزندان خود را به قرآن آشنا کنید. اگر به قرآن آشنا شویم بسیاری از مشکلات از بین خواهد رفت.

 ایشان افزودند: درمیان فضائل حضرت زهرا(س) همین خطبه های ایشان که یکی خطبه فدک بسیار مهم است. در این خطبه مسائل زیادی مطرح شده است. فصیح ترین و بلیغ ترین عبارات ایشان بکار برده  و این خطبه بسیار پربرکت است. اگر شرح های متعددی در مورد این کتاب نوشته شود، بسیار بجا است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشتند: در طول تاریخ این خطبه بود که اسلام را حفظ کرد. در بخشی از خطبه فلسفه احکام است. ما احکام را تابع مصالح و مفسده می دانیم و این فرق بین دو مذهب شیعه و اهل سنت است. غالب اهل تسنن اعتقادی به مصالح و مفسده نمی دادند و محال است، خدا بدون مصالح و مفاسد احکامی را بیان کرده باشد. حضرت زهرا(س) درهمین خطبه براساس مصالح و مفاسد احکامی را بیان کرده است.

این مرجع تقلید ابراز داشتند: در این خطبه آمده است« خدا ایمان برای شما را واجب کرده است که شرک از شما برطرف شود، نماز را واجب کرده است تا از تکبر دور شوید و زکات را واجب کرده که روح شما پاک و روزی فراوان شود.

معظم له عنوان کردند: اولین فائده انفاق این است که روح انسان پاک می شود. بخل، حرص و وابستگی به دنیا به وسیله انفاق از انسان دور می شود.

ایشان بیان داشتند:  قرآن می فرماید«مَثَلَ الذِین ینفِقُونَ أَموَالَهُمْ فی سبیل اللّهِ کمَثَلِ حَبّهٍ أنْبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِی کلِّ سُنْبُلَهٍ مِائهُ حَبَّهٍ واللّهُ یضاعِفُ لِمَنْ یشَاءُ واللّهُ واسعٌ علیمٌ»، انسان با انفاق پرورش پیدا می کند وحتی درمورد انفاق بیان شده که قبل از اینکه انفاق بدست مردم برسد به دست خدا می رسد و خود بهره مند می شود. این نگاه اسلام به انفاق فی سبیل الله است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: در روایات آمده وقتی که دست شما تنگ است انفاق کنید. الان در شرایط سختی هستیم عده ای تحت فشار هستند و ایام عید است خانواده هایی محروم نه لباسی ونه غذایی دارند. اوضاع بسیار سختی است آیا این مشکلات به دلیل تحریم خارجی است؟. آیا بی انصافی بعضی تجار و کسبه نیست؟ آیا بی تدبیر و عدم مدیریت بعضی مسئولین نیست،  بدون شک این گونه است

ایشان افزودند: در دهه چهارم از پیروزی انقلاب و در حساس ترین شرایط انقلاب هستیم. اگر آحاد مردم باهم نباشند و در مقابل تحریمها درست عمل نکنند و مردم در سختیها مقاومت نکند، کار به جایی سخت تری می رسد.

معظم له ابراز داشتند: به همه مردم می گویم، در این شرایط سخت و گرانی به فکر نیازمندان و هم نوع خود باشید. کسی برای ۳ میلیون تومان زندانی بود و پول نداشت به زندان رفت. آیا برای این نوع مسائل نباید فکری شود. درگوشه و کنار مشکلات فراوان است اگر دست به دست هم بدهند، خیری پیدا شود، مشکلات حل می شود. باید به فکر هم نوعان بود و نباید ازکنار رسیدگی به مشکلات مردم به سادگی عبور کرد وبی تفاوت بود.

ایشان با اشاره به حفظ اسرار اسلام و اقامه نماز اول وقت افزودند: مردم به نماز اول وقت اهمیت دهند، در روایت است شیعیان به وسیله  حضرت زهرا(س) نجات پیدامی کنند اما کدام شیعه؟ شیعه ای که به نماز اول وقت و به انفاق اهمیت دهد.

منبع: خبرگزاری حوزه

انتهالی پیام/

ارسال دیدگاه