پیرو انتشار گزارش خبرگزاری کتاب ایران از هشتمین نشست «مسأله فرهنگ» که در خانه کتاب برگزار شده بود، حضرت آیت‌الله سبحانی با ارسال نامه‌ای خیرخواهانه از مضمون سخنان استاد دانشگاه آزاد اسلامی در این نشست انتقاد کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله سید مختار میرعظیمی، روزنامه اطلاعات در واکنش به نامه آیت الله العظمی سبحانی آورده است:  پیرو انتشار گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از هشتمین نشست «مسأله فرهنگ» که در خانه کتاب برگزار شده بود، حضرت آیت‌الله سبحانی با ارسال نامه‌ای خیرخواهانه از مضمون سخنان استاد دانشگاه آزاد اسلامی در این نشست انتقاد کردند.

 

در نامه حضرت آیت‌الله سبحانی خطاب به مدیر مسئول روزنامه اطلاعات آمده است: فراز نخست کلام حسن محدثی استاد دانشگاه آزاد اسلامی حاکی از آن است که رفتارهای حاکم بر جامعه ما که همان تربیت اسلامی است با عناصر فرهنگی ذاتی انسانی ایرانی در تضاد است یعنی در سرشت انسان ایرانی این نهفته است که رفتارهای اسلامی با فطرت او سازگار نیست و باید آنها را سرکوب کند.

ایشان با انتقاد از عباراتی نظیر «عرف سرکوبگر» نوشته‌اند:‌ آیا قوانین حاکم بر کشور ما که نشریات باید بر آن اساس حرکت کنند، اجازه نشر این افکار را می‌دهد؟ و رسماً بگوید رفتارهای حاکم بر جامعه با فرهنگ انسانی در تضاد است؟

در این نامه از روزنامه خواسته شده از انتشار این مطالب جلوگیری شود.

یادآور می‌شویم آقای حسن محدثی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی است که سخنان و دیدگاه‌های ایشان توسط خبرگزاری‌های مختلف از جمله خبرگزاری مهر متعلق به سازمان تبلیغات اسلامی و خبرگزاری فارس ، خبرگزاری جمهوری اسلامی و … منتشر می‌شود و همچنین ایشان در برنامه‌ و میزدگردهای سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز حضور می‌یابد و دیدگاه‌هایش از تلویزیون پخش می‌شود. بدیهی است، منظور نامبرده از عبارت «عرف سرکوبگر» در نشست مربوطه، مطلقاً معنای «دین» ندارد بلکه منظور از عُرف، «فضا و فشار اجتماعی» است که منجر به تغییر رفتار می‌شود.

این عبارات در ادبیات علوم اجتماعی کاملاً مصطلح است که البته گاهی ممکن است منشاء سوء‌برداشت شود. ‌گفتنی است آقای حسن محدثی خود نیز پاسخ مشروحی به نامه حضرت آیت‌الله سبحانی ارسال کرده که در رسانه‌های اجتماعی بازتاب یافته است و از آنجا که ما تذکر حضرت آیت‌الله را خیرخواهانه و بر اساس اصول اعتقادی می‌دانیم از انتشار سایر پاسخ‌های برخی متفکران دیگر نیز صرف‌نظر می‌کنیم.

روزنامه اطلاعات ضمن تشکر فراوان از تذکر خیرخواهانه حضرت آیت‌الله سبحانی، نامه ایشان را عیناً برای مدیر محترم «خبرگزاری کتاب ایران» نیز ارسال می‌کند.

حوزه نیوز

انتهای پیام/