زلزله کرمانشاه

حوادث و بلایای طبیعی و مشکلات و مصیبت‌هایی که در نتیجه آنها دامنگیر بشر می‌شود، از جهات گوناکونی قابل تأمل است که مفسران بر پایه قرآن و اهل حدیث از لسان ائمه(ع) به بیان حکمت و دلایل آن پرداخته‌اند.

آیت‌الله میرعظیمی، به مناسبت حادثه تأسف‌بار و غم‌انگیز زلزله غرب کشور پیامی را به شرح ذیل به خبرگزاری تسنیم ارائه کرد:
خداوند در آیه ۴١ سوره فاطر می قرمایند: «إِنَّ اللَّهَ یمْسِکُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ أَنْ تَزُولَا وَ لَئِنْ زَالَتَا إِنْ أَمْسَکَهُمَا مِنْ أَحَدٍ مِنْ بَعْدِهِ إِنَّهُ کَانَ حَلِیمًا غَفُورًا؛ خداوند آسمان‌ها و زمین را نگاهداری می‌کند و نمی‌گذارد (از مسیر خود) خارج و نابود شوند. هر گاه (هم بخواهند از مسیر خود) خارج و نابود شوند، جز خدا هیچ کس نمی‌تواند آنها را (در مسیر خود) نگاه و محفوظ دارد. خداوند شکیبا است (و در مجازات تعجیل روا نمی‌دارد) و آمرزنده است (و توبه بزهکاران را قبول می‌ فرماید.)
بحث مهم در سوره فاطر یا ملائکه
توجه به عظمت خداوند قاهر و نشانه‌های آن با محوریت توحید است. حاکمیت و تدبیر امور هستی و ایجاد تغییر در نظام طبیعت و حفظ ثبات در مجموعه آفرینش از هیچ قدرتی جز خداوند یکتا ساخته نیست. رابطه پیوسته خالق با مخلوقات و ثبات آسمان‌ها و زمین از ابتدای آفرینش تا به امروز و الی‌الأبد و لزوم نگهداری آن پس از آفرینش اولیه، با توجه به صفات خدای باری تعالی در آیاتی از این سوره مورد توجه قرار گرفته است. حوادث و بلایای طبیعی و مشکلات و مصیبت‌هایی که در نتیجه آنها دامنگیر بشر می‌شود، از جهات گوناکونی قابل تأمل است که مفسران بر پایه قرآن و اهل حدیث از لسان ائمه(ع) به بیان حکمت و دلایل آن پرداخته‌اند.مسلم است که طبیعت و جهان هستی نظام خاص خود را دارد و دارای اثراتی است که برای خودش عادی است، اما برای بشر و موجودات گاهی اثرات زیانبار و گاهی نتایج مفید دارد و نقطه مشترک آنها عبرت‌آموزی و بیدار باش است.
اما بار دیگر حادثه زلزله در منطقه‌ای از کشور، عزیزانمان را داغدار کرده است.
پس از عرض تسلیت به ملت ایران و اهالی غیور کرمانشاه، آرزوی صبر و سلامتی برای بازماندگان داغدار و طلب مغفرت برای قربانیان این حادثه و اظهار همدردی و تألم قلبی، این وظیفه را بر خود و هموطنان عزیز مسلم می‌دانیم که با تمام قوا و در حد وسع از هر کمکی که مفید حال آسیب‌دیدگان است دریغ نکرده و مصداق تأکید احادیث و روایات و دستور صریح قرآن در یاری رساندن به یکدیگر بوده و از این توفیق محروم نگردیم . توکل بر خداوند متعال و توصیه به شکیبایی و توجه به رأفت خداوند و ثواب تحمل شدائد یک اصل ضروری است.علاوه بر امداد مردمی و همکاری وسیع توسط آنها از هر نظر، خدمت‌رسانی مطلوب و توجه به احوال نامساعد آسیب‌دیدگان را از امدادگران و دست‌اندرکاران مربوطه و مسؤلین خواهانیم. قابل تأمل است که شکرانه سلامتی چیزی جز دلجویی از مبتلایان و گرفتاران در این حادثه نیست که شاید امتحانی سخت باشد که نیاز به مروت و انسان دوستی دارد. قرائت یازده مرتبه سوره توحید هر صبح و شام برای محفوظ ماندن از بلایا و صدقه دادن توصیه می شود.
سیدمختار میرعظیمی
۲۷ آبان‌۹۶
انتهای‌پیام/